korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

how do round characters usually alter after the storyline?
True or False. It is required to restart the client computer after the DLP agent has been installed.
What Empire was Istanbul the capital
The court ruled 6-3 in favor of the banning the school for holding the prayer before games. Justice Rehnquist of the Supreme Court wrote that.. "But even more
what is the connection between social sciences and the applied social sciences?​
Using a job site such as Indeed or Monster, locate three job ads for people in your academic major. In each ad, identify references to writing and communication
When Brett was born, he and his identical twin were separated and have been living on opposite sides of the country ever since in houses of equal socioeconomic
A(7.2) maps to A (10,-1) through a translation. B'(2, 4) is the result of the same translation on point B. What are the coordinates of point B?
Maria has $500 in the bank saved for her car. She owes $700 on her car. How much was the cost of Marias car? please help!!
which of the following is one way to preventing poisioning?