vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

Mathematics Mh Helps
2. Change the following sentences as directed in the brackets:i Columbus discovered America. (into passive voice)il. Jaydev asked me where I lived. (into direct
A student is using a spring scale to test the results of different amounts of push and pull forces on a block of wood and draws the following diagram in her sci
Why is implicit differentiation necessary in order to find derivatives of curves which do not represent functions? Come up with your own implicitly defined func
Mr. Lim read 10 pages. Mr Smith read 15 pages. How many did Mr. Want read?
Why did Charlotte Hawkins Brown become so well known in elite Northern social circles? A. She was better liked than Ida B. Wells. B. She was “the First Lady of
Symptoms of excessive stress include all of the following except
What is DC in electricity mean?
Rodney is trying out one of Santa's new games that consists of three pieces that blow apart if the wrong key is inserted into the door. The elf picks the wrong
FindHCF of(726, 255).​