xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

"The quotient of a number and four decreased by ten is two. What is the number?" im confused. can someone help?
This number is 0.02 more than 5 and 5 tenths
(the photo is horizontal) Can every number be represented as a decimal? Please help
adam was play checkers with his friend. The ratio of the games they played was 9:1. If adam won 45 games, how many games did his friend win
What does audacity means
what is the belief that the king is chosen by god
Differentiate each function. Do not expand an expression before differentiating. a)f(x)=(2x+3)^4
Solve the following system of equations using substitution. u = 6 + t 36 = 2t + u A. t = 10, u = 16 B. t = 10, u = 4 C. t = 14, u = 20 D. t = 16, u = 22
change the fraction 1/5 to a percent
What were the two main compromises of the constitutional convention and how did they affect the government