angelface0504p3huvy angelface0504p3huvy
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

We are working with system of equations

We are working with system of equations class=

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 02-02-2018
8m + 2q = 18.00
3m + q =. 7.50


8m + 2q = 18.00
-6m - 2q = -15.00

2m = 3.00

m = $1.50 each muffin

3(1.50) + q = 7.50

4.50 + q = 7.50

q= $3.00 for each quarter of milk
Answer Link

Otras preguntas

How can tragedies such as the holocaust,9/11 and the corona virus pandemic have positive outcomes ?
simplify pleasee it’s urgent : 8f+5f-f
A pizza shop charges $9 for a large cheese pizza. Additional toppings cost $1.25 per topping. Heather has$16.00 for her large pizza. How many toppings can she o
If jan can buy 12 copies of a certain book for $40 what is the unit rate cost per copy
with what number we should multiples -9/28,so that the product be -24/49​
'The morden age is the age of civilization and science and technology.' Justify the statement.
From page 22. What happens to a contestant if the contestant refuses to play the game against Zaroff? Explain with full details.
What is the median of the following numbers? 3.5.6.7,9,6,8
Cuales don las dos terceras partes de tres medios
The graph is steeper between 1900 and 1905 than between 1905 and 1927. What does the steepness or the line represent