winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

A 2-kg object is moving horizontally with the speed of 4m/s. How much net force is required to keep the object moving at this speed in this direction?
which of the following is not a characteristic of Arthropods that has attributed to their diversity and success A. endoskeleton B. jointed appendages C. highly
what is the first step in estimating 56X27?(4.not.5)
3 ways living creatures use carbohydrates
in what way did British leaders misunderstand the Revolutionary War
When using MLA formatting, the final page of your essay should contain      A. the conclusion.B. footnotes.C. the Works Cited page. Cited page.D. end notes.
How can I solve for y 13=1/6y+2x
Why did Muhammad leave Mecca for Medina?
what is 2(n+5)=-2 showing work
In 1967, a 30-second superbowl commercial cost $40,000. In 2000 a 30-second commercial cost $1,800,000. What was the percent of change in the cost of commercial