winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

A single atom of oxygen cannot be subdivided into simpler substances by any physical or chemical means. Therefore, it is:
which of the following is a skill that would contribute to someone's academic identity ?
The slope of the line that goes through the points (0, 4) and (1, 2) is -1/2 .true false
Earth rotates around the sun. true false
What is an estimate of the equation 6n+3=2? Use a table
Jessica has an account with a credit union. Her account earns 2.2% simple interest yearly. Exactly a year and a half ago, she opened her account with $900. How
Which of the following is another way to show the ratio 13 to 27
when did the us enter world war 1?
What was the end result of the Vietnam war? A.the united states stayed and defeated the Vietcong rebels B.the united states stayed and was defeated by viencong
Translate this sentence into Spanish: Let's look at the map we have right here. A. Miramos la mapa que tenemos allí. B. Miro el mapa que tengo aquí. C. Miremos