mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

The vertex of this parabola is at (3, 5). When the y-value is 6, the x-value is -1. What is the coefficient of the squared term in the parabola's equation? A. -
xy+4y=3x-2, show that y is a function of x
Alcohol in excess of proof will absorb more slowly because it irritates the stomach
the "sphere" that includes all life form is the
What is Savor Faire?
What is the largest and most important river system in South America? A. the Amazon B. the Orinoco C. the Rio Grande D. the Rio de la Plata
9(8d-5)+13=12d-2 find a solution for d
what is most important, literature, composition, grammar or vocabulary? and why?
1. The following formula relates the quantities temperature in Celsius (C) and temperature in kelvins (K). C = K − 273.15 (a) Write two other related equations.
do you have a few days to help me zykeriya