herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write an equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

shakiravlasqz shakiravlasqz
  • 01-12-2017
The equation would be $1.76n=c
Answer Link

Otras preguntas

p pennies added to 22 pennies
Why the farmer can be unhappy with the good harvest?
What did i do wrong? ​
President Washington responded to the Whiskey Rebellion by sending troops to collect taxes. making production of whiskey illegal. leading troops to Pennsylvania
The sales tax rate is 6%. How much tax will be paid on the computer during the sale?
Why does atmospheric pressure decrease with altitude.
Why did government officials allow monopolies tc operate without strong regulations during the Gilded Age? They believed monopolies would keep competition alive
what is the square root of 45 over 20
20 POINTS! PLS HELP QUICKLY!
ways in which the lifestyle of the kalinagos affected their economic practices