ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

Sometimes i am called a "dirty snowball". I have a hydrogen cloud, coma, and a nucleus. I am invisible except when near the sun. What am i?.
Create your own scenario that shows a violation of a right listed in the Bill of Rights or another constitutional amendment.
Does the act of creating a law code represent a continuation of or end to revolutionary ideals
What does 3D mean? A. A flat shape B. A form with height, width, and depth C. A shape that has height and width D. Three domes
It is impossible to assemble a bed frame with _ instructions.
1 is 0.5% of what number?
The Statue of Liberty (pictured above) was made of a sheeting of pure _____(1)_____ and was made using a metalworking process known as _____(2)_____. A. (1) gol
For a single person, 0 allowances, who made $185 last week State withholding tax: $ Federal withholding tax: $
Principal 20,000.00 apr 3% time 5 years
Athens educated it’s males males differently from Sparta in that.. A). Males studies by only music and art. B). Young male students studied arithmetic, geometry