labenton8 labenton8
  • 03-09-2015
  • Mathematics
contestada

If 200 beads cost 48 dollars how much does 25 cost

Respuesta :

ayah1
ayah1 ayah1
  • 03-09-2015
200 beads = $48, so 48÷200 = $0.24, which is the cost of one bead.

If the cost of 1 bead is $0.24, then 25×0.24 = $6

25 beads cost $6
Answer Link

Otras preguntas

Ralph paid 660 for a camera at a 60% off sale. What was the original price of the camera?
Which of the following is characteristic of both weathering and erosion? a. occurs naturally b. caused by burrowing animals c. occurs with movement d. caused by
What is the difference between a simile and a methphor?
what is 2xy(3x^2 +4xy-5xy^2)
were does the echange of carbon dioxide and oxygyne take place
During times of war, many people feel a strong sense of loyalty or attachment to their country due to their shared culture, language, and or/territory.
When the President accepts another country as a nation of the world community, it _____.
but can you reduce 18/25
The lab requires each student to use 4 fluid ounces of lake water . If 68 students are participating , how many pints of lake water will the teacher need to col
what is the equation for the tangent plane of a surface?