ItzShadowYT ItzShadowYT
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

a certain type of nuts are on sale at $0.35 per pound tamara buys 2 pound of nuts how much will the nuts cost

Respuesta :

SL08 SL08
  • 03-10-2017
those are some cheap nuts, i would advise her not to buy them because if they're that cheap something might be wrong with them.

anyways,
.35*2 = .70

2 pounds of nuts will cost $0.70
Answer Link
hyene hyene
  • 03-10-2017
Ok so you’ll have to multiply $0.35 with the amount of pounds she buys, so $0.35 x 2 pounds. Which will give you $0.70 worth of nuts
Answer Link

Otras preguntas

I need help someone please
a) Which two technologies you would suggest to making tolling process fast?
This image shows a public service announcement. Smoky the Bear, a boy scout, and a girl scout stand together. The caption reads "They help; do you? Please preve
When school's reopen to in-person learning, all people on campus will be required to wear masks and maintain social distancing guidelines at all times while on
A new car depreciates each year by 2.8%. When the car is 8 years old, it has a value of $42,547.24. Find the car’s original value.
The Supreme court is the highest federal court in the United States * A.True B.False
What is the value of the following expression when y = 4? y³ + 6​
I will give you brainliest and 5 star and thanks if its correct
Please help me with this!
the question is in the S.S(Screen Shot) pls help:(