maxineodom2003ovxge6 maxineodom2003ovxge6
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

Jacob, Kylie, and Manuel each bought a sandwich and drink. The total bill to $21, and each drink cost $2. Of each sandwich cost the same amount, what is the cost of one sandwich?

Respuesta :

Zachary101234
Zachary101234 Zachary101234
  • 02-10-2017
We know that each drink costs 2 dollars. and there is 3 people. 2*3=6  
21-6=15 

15/3 = 5

1 sandwich costs 5 dollars! (thats a lot) 
Hope this helps you
Answer Link
Slothicorn13
Slothicorn13 Slothicorn13
  • 02-10-2017
1 sandwhich : $5
Cause the 3 drinks that equals $6 and $21 - $6 = 15 and 15\3 people is 5
Answer Link

Otras preguntas

Why did Caravaggio use tenebrism
What is the frequency of a clock waveform whose period is 750 microseconds?
A shipment of sugar fills 223 containers. if each container holds 217 tons of sugar, what is the amount of sugar in the entire shipment?
A 10-year-old girl with diabetes joins the school's soccer team. Her mother is unsure whether to tell the coach of her child's condition. The mother asks the sc
In his recollection of the incident, why did Winston go to a Tube station with his family
what is 1/6 + 1/6 + 3 5/6 =
solve the following question: |x|=3/4
where is most of the water on earth groundwater glaciers and ice caps in lakes rivers and wetlands in the oceans
The half-life of iodine-123 is about 13 hours. You begin with 52 grams of iodine-123. (a) Write an equation that gives the amount of iodine-123, I , rem
The notion that the entire field of psychology involves applied work in mental health is a common __________.