shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of h(-7) h(x) =|3x| -1
Sheila is a wildlife biologist. At the beginning of each year, she tracks the wild turkey and white-tail deer population in the game reserve where she works. At
The area that was located south of Upper Egypt was called __________.
Derek found a function that approximately models the population of iguanas in a reptile garden, where x represents the number of years since the iguanas were in
which developement took place in germany italy and spain in the 1930s?
A rectangular prism has a length of 14.8 meters, a width of 5.2 meters, and a height of 6 meters. what is the volume of the prism? A. 461.8m3 B. 351.2m3 C. 153.
Please help. Time crunch.
how many solutions are there in x + 2 y = 5 and 2 x − 2 y = 4 ?
PLEASE HURRY ITS TIMED A soccer coach surveyed the players to determine the number who preferred selling coupon books, magazine subscriptions, or both for their
PLEASE HURRY ITS TIMED A soccer coach surveyed the players to determine the number who preferred selling coupon books, magazine subscriptions, or both for their