starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

brandon wants to join a video game club. The membership costs $47, and every game that he rents will cost $2.if brandon rents 17 games how much money will he sp
How do I find the Q1, Q3, and IQR of a median that is a decimal?
An atom of argon rarely bonds to an atom of another element because an argon atom has (1) 8 valence electrons (2) 2 electrons in the first shell (3) 3 electron
14,28,56,112 number pattern
Two spherical balloons are filled with water. The first balloon has a radius of 3 cm, and the second has a radius of 6 cm. How much more water is in the larger
You have piano lessons every fifth day and cooking classes every sixth day. Today you have both lessons. In how many days will you have both lessons on the same
How do you figure out permutations?
PLEASE HELP Solve. m^-5 = 1/32 m = ________ ?
what are two different numbers that round to 9.2 when rounded to the nearest tenth
How do I find the Q1, Q3, and IQR of a median that is a decimal?