leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

What's the other word stubborn; inflexible
What's the word for wandering about; tending to move around, travel
why dog pants during summer use the cocept of evaporation
What would cause a decrease in the quality of circulating red blood cells
Which chemical equation best describes the reaction of potassium metal with fluorine gas to form solid potassium fluoride? A. K(s) + F2(g) → KF2(s) B. K(s) + F(
What is the highest mountain on each continent?
What's the other term for: lacking respect; scornful
name a metal that doesn't conduct electricity
How did Niccolo Machiavelli’s book The Prince set him apart from other writers of the Renaissance?
How do we use the Pythagoras theorem in "everyday life".