TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 93+ )
Otras preguntas
Trina and Uri do business as Value Gems. In acting on the firm's behalf in a deal with World Diamond Exchange, Trina recklessly exceeds what Value Gems can affo
In the intercultural workplace conflict grid, the ______ approach to conflict values equal treatment and personal freedom, so while an employee will do what his
Lashonda, Pablo, and Hong served a total of 143 orders Monday at the school cafeteria. Pablo served 4 times as many orders as Hong. Lashonda served 7 fewer orde
How do the stage directions in brackets affect the meaning of the text? 0 They show the lines of dialogue each character speaks They help the reader visualize t
What benefits, if any, does Polysar gain by allocating its overheads on the basis of "Demonstrated Capacity"?
After taking your biology exam, you return to your car only to find that you had left the lights on and now the car battery is dead. Your friend offers to jump-
Find the area of the shape shown below.
A farmer plants 3 times as much wheat as corn on his land. If he plants no more than 36 acres, what is the greatest number of acres that can be used for corn?
Which of the following themes would one expect for a story that takes place on a farm in the countryside? Select all that apply. alienation simplicity Industria
A father and his son ate a whole pizza for dinner.The father ate 5 slices and his son ate 3. What fraction did the father eat? What is the precent equivalent to