piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

With the exception of some sponges, all animals are _____. coelomates autotrophs heterotrophs hermaphrodites
-1b + 46 = 16 + 5b what is b?
Identify the type of error in the sentence below. The singer not only was talented but she was a nice person, too. definition and explanation structure dangling
The Andes mountain range of South America was formed at a ____.
Unlike clip art, you cannot resize a photograph using the mouse. a. True b. False
Roosevelt proposed adding one new justice to the Supreme Court for every judge over this age, the U.S. Senate turned down his proposal. a. 60 c. 70 b. 65 d.
6 4/5 - 2 1/5 is what?
I just moved to Mexico and I'm supposed to know this please help!!
In which sentence is the fraction written correctly? A. The dog ate one-third of the turkey. B. The recipe says to add two-thirds cup of flour. C. Con
What is an example of smokeless tobacco? A. Snuff B. Chewing tobacco C. Plug D. All of the above