KaelinM112898 KaelinM112898
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

Judy is buying 6 pint of ice cream for her party at $3.45 each if she has a $20 bill does she have enough to buy the ice cream

Respuesta :

AlekzanderI68857 AlekzanderI68857
  • 03-11-2022

the cost of the ice cream is,

3.45 $

also, she has only 20 $

SO, the number of icecreams bought by

Answer Link

Otras preguntas

Escoge la mejor respuesta. Select the best answer. How does the house on Mango Street compare to the house her parents had always dreamed of owning? -It was
In your math class, there are 8 boys and 11 girls. What is the ratio of boys to total students?
Papermaking is one of the four great inventions in China. It was invented in the Western Han Dynasty and improved in the Eastern Han Dynasty. China is the first
A phone company offers a monthly cellular phone plan for $25. The plan includes 250 anytime minutes, and charges $0.20 per minute above 250 min. Write a piecewi
Explain why the Group 1 metals react vigorously with water.
Plsssssss answerrrrr
FW = 6 units, X = 3 units, and Y = 5 units, what is the surface area of the figure?
When an AC voltage is being measured across a 15-ohm resistor which is carrying a current of 12 amps, the selector switch should be set to the AC voltage positi
(X-5)\(3x^2-14x-5) solve by polynomial long division
Matt is trying to measure the height of a tree using trigonometry. He is having trouble because of the terrain around the tree. The horizontal distance from the