cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

Q10. What is recycling? A. to use waste such as plastic and paper in the production of other products B. Cleaning the environment C. Taking care of the environm
what is x+3=12 simplified?
Please help I will mark Brainlyist
Can someone help me with this
You bought a bond five years ago for $804 per bond. The bond is now selling for $770. It also paid $55 in interest per year, which you reinvested in the bond. C
Hemochromatosis is an inherited disease caused by recessive allele. If a woman and her husband, who are both carriers, have three children, what is the probabil
What is depicted in the image above? sheeshhh
PLEASEEEEEE IM BEGGING SOMEONE PLEASEEEEEEEE PLEAASEEEEEEEE PLEASEEEEEEEE I NEED HELPPPPP​
-3(2x - 9) = 3(16-x)
The class party started with five chocolate cakes cut in fourths as shown below in the example.