amarakcruz amarakcruz
  • 01-08-2022
  • Mathematics
contestada

I need help with this question

I need help with this question class=

Respuesta :

RocketMath
RocketMath RocketMath
  • 01-08-2022

Answer:

2.72 / 16 x 28 = $4.76

Step-by-step explanation:

Since they give you $2.72 for 16 ounces you put in:

2.72 / 16 x 28 = $___

Then you just solve it to get $4.76:

2.72 / 16 = 0.17

0.17 x 28 = 4.76

Answer Link

Otras preguntas

Select all the correct answers. What are the two disadvantages of GMO food? can make plants susceptible to a new disease is less nutritious than regular foods
the american musical form that developed between 1880-1900 and spoke of personal feelings of suffering, hard times, lust, and love is:
What is the function of the meiosis cell division?
FREE POINT'S FREE POINT'S FREE POINT'S
Which of the following could be the side lengths of a right triangle? a. 3, 13 and 14 b. 4, 5, and 6 c. 4, 9, and 10 d. 5, 10, and 15 e. 5, 12, and 13
What value of x is in the solution set of the inequality 4x – 12 ≤ 16 + 8x?
Which of the following is a cause of economic problem? A.Scarcity of Resources B.Unlimited Wants C.Alternatives Uses D.All of the above
Which expression is equivalent to the expression represented by the verbal phrase? 25% of the quantity of 208 plus n A. n + 5,200 B. 25n + 5,200 C. n + 52 D
6 cups of water is 2/3 of a jug find the total number of cups of water in the jug
Which literary device is used in this poem?