a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

Ano ang Information Communications Technology
Question This graph shows a proportional relationship. What is the constant of proportionality? Enter your answer as a decimal in the box.
give me a 400 word story​
If an object has a mass of 5 kilograms on Earth, what would be its mass on the moon
An IV infusion is to be regulated with Plain Lactated Ringer's Solution 1 L. If the fluid is to progress for 11 hours, how much fluid should be infused per minu
what was johnsons message in his speech
A car rental company offers two plans for renting a car. Plan A: 25 dollars per day and 17 cents per mile Plan B: 60 dollars per day with free unlimited mileage
A customer left $25 for a meal that cost $20.66. Determine the tip percent.
the linear equation of the line in slope-intercept form
What is the equation of the line passing through (7,12) and perpendicular to the line x=5?