pemtbpc
pemtbpc pemtbpc
  • 04-07-2022
  • Mathematics
contestada

again with this please​

again with this please class=

Respuesta :

Zarrinnn
Zarrinnn Zarrinnn
  • 04-07-2022

Answer:

a) A dozen= 24

3 dozen= 24 x 3

= 72

b) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

So, 1 banana cost= 24/12

= 2

So, 6 bananas would be 2 x 6 = 12

c) 1 dozen= 12 bananas

A dozen cost= 24

1 banana cost= 24/12

= 2

d) I need to know how many people are there in your class so please mention that first :)

Mark me brainliest pleaseee

Answer Link

Otras preguntas

What type of material would a seismic wave travel through fastest? A.sand B.water C.slate D.mud
which group best expresses Southerners' views of northerner's
What was one of Genghis Khan’s achievements?
plums are priced at 3 for 35p how many can be bought for $2.10
What is the greatest common factor of 19x^7 and 3x^5? A. x5 B. x7 C. 3x5 D. 3x7
Which of the following is a sentence fragment? A. Realizing you are getting older is sobering. B. Hiding in the tree fort he had built as a kid. C. Checking h
In a candy bar, 165 calories are from sugar. There are 250 calories in the candy bar. What percent of the calories are from sugar?
Gravitational force acts on two objects with which of the following? A. mass B. force C. orbit D. speed
List the following elements in proper set notation. Place the elements in numerical order within the set. 0 1 123 4 34
What happens when atoms share electrons?