mone8sscBeSammybe mone8sscBeSammybe
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Corn cost 2$ for 6 ears . carmen bought 24 ears of corn. how much did she spend?

Respuesta :

xphenomx
xphenomx xphenomx
  • 03-02-2017
2/6=x/24
6x=48
x=8 dollars
Answer Link

Otras preguntas

what is my first name?
what is used to explain something complicated with a simple statement
Isabelle ordered 3 flower arrangements to send to her sisters. Each arrangement, weighs 6 2/3 pounds. What was the total weight of the flower arrangements?
A consumer group plans a comparative study of the mean life of four different brands of batteries. Ten batteries of each brand will be randomly selected and the
PLEASE HELP solve for x
What type of development leads to change in the size, proportion,and strength of the body
Miranda spent 1/5 of her time cooking pasta. If she spent 2 hours cooking, did Miranda spend more than, less than, or equal to 2 hours cooking pasta? Explain.
If you roll two fair six-sided dice, what is the probability that both dice show an odd number?
should tragic events be publicly memorialized? list 3 reasons why
Is 3/8 greater than 1/4​