sofoyoyo9746 sofoyoyo9746
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

One ruler and 2 pencils cost £1. 40 and one ruler and 6 pencils cost £3. 20 what is the cost of the ruler and pencil?

Respuesta :

aryaaa1
aryaaa1 aryaaa1
  • 05-05-2022

Answer:

ruler: £0.50

pencil: £0.45

Answer Link

Otras preguntas

A wildlife conservancy maintains a ratio of 2 squirrels for every 8 birds how many birds would there be if there were 15 squirrels
Which construction is illustrated below? Picture attached.
At the end of world war 2 there was only one superpower who was it
Which best describes how railroad companies were able to standardize their timetables in 1883?
Four friends go out to lunch and decide to split the bill evenly. The bill comes to $48.20. How much does each person owe?
*A 0.145 kg baseball reaches a speed of 36 m/s from rest when a bat strikes. If the average force of 500 N was applied on the ball by the bat, what is the impac
which is the better buy $12 for 4 rentals or $11 for 3 rentals
Please help it’s for Alex
How much is 10% off a $50 item?
Can someone please help me out? It has to be at least 200 words. Write a short essay sketching the character of Captain Nemo and one other character. Hint: Disc