workinglj workinglj
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

And 18 ounce box of raisins cause $2.88 a 24 ounce box of raisins cost $3.60 which one is the better deal

Respuesta :

Mala388
Mala388 Mala388
  • 04-05-2022

Answer:

the 24-ounce box

Step-by-step explanation:

18/2.88 = 6.25$

24/3.6 = 6.67$

Answer Link

Otras preguntas

What is a central idea in the novel Lord of the Flies? Responses Jack grabs Piggy's glasses to start the signal fire. Ralph and Simon try to build shelters f
expression is equivalent to 3m+1-m
Alcohol and other psychoactive drugs affect which parts of the brain?#1. primitive brain#2. reasoning center of the new brain#3. neocortex#4. old brainA. option
Complete the chart Item Car Boat Skates Annual rate of decrease 20% 15% ? Value now $9800 $2200 $100 Value in t years ? ? 100(0.75)
True or False: Tikanga and Kapahaka are a part of the customs and traditions of the Maori culture. True False
what are some suggesting strategies to prevent cyberbullying
What perspective of Earth does the text portray when viewed from space, and how does this perspective affect our understanding of the planet's size and natural
What is the inverse of the function f(x) = 2x – 10? h(x) = 2x – 5 h(x) = 2x + 5 h(x) = one-halfx – 5 h(x) = one-halfx + 5 \
which property of equation is used to solve m-5=15
change to active and passive voice (she will not have washed the plate) ​