777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

Rc inc. just issued zero-coupon bonds with a par value of $1,000. if the bond has a maturity of 15 years and a yield to maturity of 10%, what is the current pri
Which of the following is a balanced chemical equation? H2O2 --> H2O + O2 2 Fe2O3 + 3 C --> 4Fe + 3CO2 SO2 + O2 + 2H2O --> 4H2SO4 2 Mg + HCl --> Mg
What legislation was renamed the Intolerable Acts by angry and horrified colonists?
In which stage of plot does the author introduce characters?
true or false infiltration is the process by which solid ice can change directly into water vapor
how does physical geography affect human life
in Lewis Carroll's poem "Jabberwocky," which of the following words is NOT a made-up word? gyre uffish tulgey galumphing
CHORUS LEADER: No one is such a fool that he loves death. How does this line reveal dramatic irony? The responsible party is most likely a woman. The respo
Which source would be the most credible when researching the topic of plagiarism? a student report on plagiarism in college an article in a journal written
What are some examples of onomatopoeia in the book, "The Tell-Tale Heart" by Edgar Allan Poe?