agrullon1638 agrullon1638
  • 02-04-2022
  • Mathematics
contestada

Angel had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13 left. How much did each note book cost?

Respuesta :

symoorman1 symoorman1
  • 02-04-2022

Answer:

each notebook would cost $4

Step-by-step explanation:

21-13=8.    8/2=4

Answer Link

Otras preguntas

please help........................
What happens in a Bronsted-Lowry acid-base reaction?
The school is t blocks from Jim's house. The library is twice as far as the school is from Jim's house. How far is the library?​
can anyone help with my spanish homework
What value of x would make the expression below equal to 8? Photo provided! 20points!
the roots of the equation x² + rx+s=0 are ⅔ and -3, find the value of r and s​
What is a collective farm? a community farm a communist farm a subsistence farm an independent farm
What real life circumstance inspired sandra cisneros to become a writer? a.her family moved between the united states and mexico many times. b.she grew up in a
help me please for this questions
How is goldsman plan is more believe able then fricks