harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

An enormous rifting occurred causing massive floods of basaltic lavas and the release of large amounts of gas. This is a thought to have been the cause of which
What is the declaratory act
-1/2=3/2k+3/2 Please show how you got your answer
Which principle of government says that the power of goverment lies with the people
What is the part of the cell where many chemical reactions occur?
I needs help What is w(16) given w(j)=|j-24|+19
Question 2 Marilee spins the arrow on Spinner 1 and then spins the arrow on Spinner 2.  What is the sample space for this experiment? A.) {A1, A2, B3, B4} B.)
What were Martin Luther’s 95 Theses? A. Supportive statements about the Church nailed to the church door B. Critical statements about the Church nailed to a ch
Simplify (25x2 − 14xy + 4) − (7x2 − 9y) + (2xy + 7)
What is the Scientific notation to 0.0000855 and 855,000