ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Which is a frameshift mutation?
what was the min idea of the story "counting on grace"
1. In the first line of the poem, Ha says, "Wishes I keep to myself." What can you infer about Ha's character based on this phrase?
if 2 cities are 3 inches apart on a map how far would they be in real life? 1 inch = 150 miles
Predict where on this graph you would find the GREATEST concentration of atomic mass based on what you know regarding the location of mass density relative to t
can someone please help me
Why does temperature increase between changes of physical state?
Participation in physical activity or exercise enhances school performance. True or false
2. Think of a movie or a book in which someone has to stand up to a group. Why does this character refuse to follow along and engage in herd behavior? In other
What is one common characteristic of legends? A. They group similar facts into categories. B. They tell about technology of the future. C. They surround the sol