goku207143
goku207143 goku207143
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

A package of orange juice contains 96 fluid Ounces and costs $5.29. What is
the unit price per ounce?

Respuesta :

oseanavuso
oseanavuso oseanavuso
  • 02-03-2022

Answer:

5 cents

Step-by-step explanation:

$5.29 ÷96  = 0.05510416

Answer Link

Otras preguntas

what are the formulas?
Which dynasty was responsible for establishing a complex bureaucracy?
• Cruel treatment • Poor sanitary conditions • starvation and disease • Overcrowding and imprisonment Which group in colonial America experienced these conditio
Pronouns help to make writing less _____.
What theory of government argues that power is spread among different groups within a society?
How is a planet different than a star?
A system of 1470 particles, each of which is either an electron or a proton has a net charge of -5.456 x 10^-17 C. (a) How many electrons are in this system? (b
Anyone have any idea what the pattern may be? Need help ASAP!
Solve this inequality : 5x+7x<36
−0.75 − (− 5 2 ​ )+0.4+(− 4 3 ​ )