nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How many hours worked is 1:45-4:00?
factor the expression completely -15t-6
Please only 3-4 sentences and if you answer I’ll give you brainlest! (40 points)
(PLEASE HELP) Which of the following groups of people sent the most immigrants to Mexico in the 19th and 20th centuries? U.S Citizens Panamanians Spanish Arg
a source that is written or created by a person who expirenced an event personally is called a
How did the civil rights movement affect passage of civil rights law in 1960s
The higher the pH the stronger the _____ ?
Several factors affect an organism's ability to fossilize. Which environment would increase the chance of fossilization? A) erosive environment B) immense sedim
This chart represents four famous scientists and an aspect of their contributions
Please help on both❤️