laylaparisawesome laylaparisawesome
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Judy paid $10.48 for a number of
toothbrushes. If each toothbrush
costs $1.31, how many toothbrushes
did Judy get?

Respuesta :

emonigriffin617 emonigriffin617
  • 01-03-2022
Judy got 8 toothbrushes. You can get this answer by setting $10.48= to $1.31x. X being the variable representing how many toothbrushes she brought. And the solve for x by dividing 10.48 by 1.31 to get 8
Ver imagen emonigriffin617
Answer Link

Otras preguntas

Which is a rational function?
In the amber deposits along the Baltic Sea, scientists were amazed to find insects from every region of the earth. Develop a hypothesis that may explain their f
What is the solution to the system of equations -x+2y+2z=0, -x-2y-2z=0, x-z=-1
Why did economists invent the term stagflation to describe the economic problems in the United States during the 1970s? A to describe a situation caused by a ba
How do writers use direct characterization in a story? A. by unveiling the thoughts and actions of the character B. through the writer’s statements about the
the federal reserve system was created for which purpose
In the absence of friction, how much work would a child do while pulling a 12 kg wagon a distance of 3.9 m with a 22 N force? O 47J O 60J O 86 J O991
Which equation represents a line that passes through (-2, 4) and has a slope of 2/5?​
What is the area of the composite figure A 88 B 80 C 110 D 112
expand and simplify 2(5x+4)+3(2x-1)