addison3249
addison3249 addison3249
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELP!!! Whoever solves this word problem for me within 15 minutes gets 90 points and gets marked brainliest!

PLEASE HELP Whoever solves this word problem for me within 15 minutes gets 90 points and gets marked brainliest class=

Respuesta :

calliiistar
calliiistar calliiistar
  • 04-02-2022
458-175
283

She can spend $283 or less
Answer Link
26moweryp
26moweryp 26moweryp
  • 04-02-2022

Answer:

$283  and or  algebraic form 458 - x ≥ 175

Step-by-step explanation:

If you subtract 458-175 you get 283 so that how much Megan can spend.

Answer Link

Otras preguntas

who created art out of platinum, diamonds, and human teeth? a. takashi murakami b. damien hirst c. yinka shonibare d. matthew barney
contrapositive of p → q
Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $5.92.what is the cost per pound of the sweet potatoes?
The price of each rug is found by multiplying the area of the rug by the price per square foot. the price for all 4 rug designs listed above $8 per square foot.
The graph of the equation 2x2 + xy + y2 = 4 is the tilted ellipse pictured below; i.e. the points (x,y) in the plane that satisfy the equation yield the picture
How many times dose dose 55 go into 165?
What is the answer to 20=5x 10y?
2x - 6y = -6 graph the equation
To get the greatest production of food with normal sunlight, crops have been developed with _____.
All of the following are examples of extracurricular activities except: A. participating in a science lab after school. B. being a member of the school ch