whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

Who was the first president and why was he chosen?
Question 1 (1 point) You notice that your browser is running a bit slow. Which of the following settings could be changed in order to increase your browsing spe
HELPP PLEASE this is my french homework!-
Using the map below, what city is located closest to the United States border and what are the longitude and latitude coordinates?
đối tượng nào là hình thức thể hiện bên ngoài của pháp luật
Using trig ratios to find the missing side or angle of a right triangle
hiii okay so I need u to tell me if the persons answer is wrong or right with an explanation it shows u the equation and the persons answer. after u tell me if
Identify the byproduct of lactic acid fermentation. (1 point) A:oxygen B:lactic acid C:carbon dioxide D:pyruvic acid Help!
It _____(be) in 2000 that I and my husband first met.
Which of the following is an example of a system found in nature