daysidelgadosalguero daysidelgadosalguero
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

answer plz help me with math ANSWER plz

Find the unit rate of the situation below: shana spent $75.00 on lunch for the last 30 days.

Respuesta :

alaskantine56 alaskantine56
  • 01-02-2022

Answer:

Divide the amount of money she has by the number of days

Step-by-step explanation:

The unit would be dollars per day. 75/30 = 2.50. Therefore, the unit rate is $2.50/day. Shana spends $2.50 a day for lunch.

Answer Link
graceek graceek
  • 01-02-2022
Answer

Answer: 75/30
75 divided by 30 equals to 2.50. The unit rate is $2.50/day. Therefore Shana spends $2.50 a day on lunch.
Answer Link

Otras preguntas

Which statements could you use to conclude that JKLM is a parallelogram
How might the economic situation of a country contribute to the popularity of drinking tap water that comes from treated wastewater?
help me pleaseée3êèéëeeeeee
If a body were a car glucose would be?
A single​ 6-sided die is rolled twice. the set of 36 equally likely outcomes is​ {(1,1), (1,2),​ (1,3), (1,4), left parenthesis 1 comma 5 right parenthesis comm
Geometry math question no Guessing and Please show work
I need help asap can you help me it would be appreciated! :D
Geometry math question no Guessing and Please show work thank you
I need help on this question
notes on isosceles triangles, base angles and notes on the diagonals thanks :D