dmurallesny dmurallesny
  • 04-01-2022
  • Mathematics
contestada

Carl buys 1.5 pounds of grapes. The
grapes cost $2.39 per pound. To the
nearest cent, how much does Carl
for the grapes?
pay

Respuesta :

AutumnAsks AutumnAsks
  • 04-01-2022

Answer:

$3.51

Step-by-step explanation:

1 pound is $2.39 so divide by 2 and round up to the nearest whole number which is $1.12. Add $1.12(The cost of 0.5 pounds) to $2.39(The cost of 1 pound) to get $3.51 as your total.

Answer Link

Otras preguntas

1. The report tomorrow (finish).​
HELP. Really really need help. ASAP please. Please help me with this. I will give out a lot of extra points and a Brainly to whoever does it good. Thanks.
( brainliest ) SERIOUS ANSWERS ONLY! 1. I earn 1.25 Points every 1-8 Minutes. Im trying to reach my goal of 5000 points. How many minutes / Hours / Days would
Please, i need help for part b, my hw is due tomorrow, please help, any help will be appreciated, The graph shows the speed of a vehicle during the final 50 s
Evaluate the expression 8 x 1. 5
Solve The Equation. 6x-6= -9(4x-1/3)
Evaluate the expression 8 x 1. 5
anyyyy girrllll online hereeeere m soo bored​
1. The report tomorrow (finish).​
On a game show, the first place winner got cash and prizes worth a total of $4,622.00. The runner-up won a total of $2,541.00. How much more did the first place