jennylynn0731 jennylynn0731
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

The cost for a pack of 25 pens is4 .75
Find the unit price in dollars per pen.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

hypelearner
hypelearner hypelearner
  • 02-01-2022

Answer:

0.20

Step-by-step explanation:

4.75 divide by 25 = 0.19

then 0.19 rounds to 0.20

Answer Link

Otras preguntas

how to write 2,000,000,000 in standard form
maggie has a ribbon 27 feet long. what is the length of the ribbon in yards? equation : answer :
Which was the most major cause of foreign interest in Persia? a. Persia had weak export laws. b. Persia reversed its strong immigration policy. c. Persia mai
Name the intersection of plane ACG and plane BCG a. AC b. BG c. CG d. the planes do not intersect
Draw and shade figures that represent 50%, 25%, and 150%. Label each figure and described it in words. How do I answer this question?
What is the value of the expression 1 – r – a when r = 20 and a = 6? a. –27 b. –25 c. –15 d. –13
What publication convinced colonists that it was time to make the break from Britain and create a new nation of their own?
George Washington how old would he be today
You drive of 242 miles and use 11 gallons of gas. What is the average number of miles per gallon for your car? Show your work
I have 5 min. so please answer fast .An XBOX 360 regularly sells for $399. It is on sale for 20% off. What is the sale price of the XBOX 360? A)$78.80 B)$300.0