jtuchanf0001
jtuchanf0001 jtuchanf0001
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

At the produce store you can buy 5 bags of bananas for $23.15 . How much would it cost if you were to buy 6 bags?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: $26.16

Step-by-step explanation:

23.15 / 5 = 4.63

4.63 x 6 = $26.16

Answer Link

Otras preguntas

"Please respond within 24 hours of receiving this cover letter by means of the telephone number below. Thanks in advance for considering me as an applicant." Wh
What is the x-coordinate at the point of intersection of y1= 2(5x + 3) and y2= x2 − 15?
What is 25% off of $120.00 plus 7.8 sales tax
Can someone please solve this problem?
A class is collecting to recycle.Their goal is to collect 200 ounces of cans the first day3 students each bring in 12.7 ounces of cans,and 4 students each bring
The price of gas increased, which means _____ people will buy gas in the future.
which candidate in the presidential election of 1912 formed the bull moose party
Choose what matches the word The soldiers *gesticulate* as Farquhar reaches the surface of the water. Kneel Shout and swear Shoot Gesture The appearance of the
Correct answer gets brainliest and full ratings.
Geraldo has a coupon for $12 off the total bill at a local restaurant. Geraldo does not want to spend more than $65. The inequality x - 2 < 65 represents th