clairedarling221 clairedarling221
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

what store is offering the best sale
8 for $6
10 for $10
2 for $3
0.80 cents each

Respuesta :

fayecjerome
fayecjerome fayecjerome
  • 03-11-2021

Answer:

2 for 3

Step-by-step explanation:

8÷6=$1.33

10÷10=$1.00

2÷3=$0.66

.80

2 for $3 is less than the rest therefore it is a better deal

Answer Link

Otras preguntas

The graph shows the relationship between the number of pounds of apples purchased and the total cost of the apples. What is the cost of 1 pound of apples? Enter
Given that triangle ABC ~ triangle DEF, solve for x and y
Solve f(x) for the given domain F(x) = x2 + 2 F(x + h) =
Sykes company has sales revenue of $585,000. cost of goods sold before adjustment is $335,000. the company's actual manufacturing overhead is $91,000, while all
63.7 x 10 94.6 x 10^3 0.38 x 10^2
PLSS HELP HURRY TY whats the y intercept for the function f(x)= 2*5^x + 4
There are 4 different animals at a farm. There are 19 more cows than Than sheep 19 ducks more than hens So there are more hens than cows. How many animals are
calculate the maximum of ( 68 x 42) / 120 to the nearest whole number(write your answer correct to 2 d.p)​
translate into an algebraic expression and simplify if possible. what number exceeds m by five more than n
just want a ride with​