victoria880 victoria880
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

4. Jan bought donuts for $6.75. Each bagel cost
$0.75. How many bagels did she buy?

Respuesta :

princesspokemon987
princesspokemon987 princesspokemon987
  • 03-11-2021

Answer:

9 bagels

Step-by-step explanation:

Divide the price ($6.75) by the price of one bagel ($0.75) to get the amount of bagels Jan bought. (9)

Answer Link

Otras preguntas

how to simplify 7m-2m
What is 6.8 x 10^-4 in standard form
Which of these sentences uses the passive voice? You can succeed if you set goals and work hard. If I set goals and work hard, I can succeed. Success can be ach
What is 350/100 as a decimal and percent?
Difference between scavenger and carnivore?
Identify the correct sentence. a. We want to go to Mardi Gras for Spring break. b. We want to go to Mardi gras for spring break. c. We want to go to mardi gr
how to divide 16.8÷2.4
what is 3/16 in decimal form
List 3 equivalent ratios of 5/2
each student in ms sikes's kindergarten class has a box of crayons. each box has 36 crayons.if there are 18 students in ms sikes class how many crayons are ther