Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

Jamel bought 2 pounds of red apples and 3.2 pounds of green apples from the grocery store, where both kinds of apples are $1.65 a pound. How munch did Jamel spe
Krista bought the same number of pencils and erasers with $252. Each eraser costs $18. How many erasers did she purchase?
Write a two column proof. Can someone please help me I posted this yesterday and nobody helped if you can also help me with the other that’ll be great. Happy Ne
In the state of Florida, you can only be given a ticket for not wearing a seat belt if you have been pulled over for some other reason.
A bicycle wheel with the diameter 70cm is making 25 revolutions while travelling. Find the distance covered by the bicycle
Which expressions are equivalent to (7^-2)*(7^6) A. 7^2/7^-2 B. 7^6/7^-2 C. 7^-12 D. (7^2)^2
How Birmingham is developed
What is the product of (x^2+√2x+1)(x^2+√2x+1)
The area of a rectangular patio is square yards, and its length is yards. What is the patios width in yards?
The bake stars need to arrange 718 pup ales on trays for a pooch party. If each tray can hold 9 pupcakes, about how many trays will the bakery need? choose the