aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

1.0 liter of 20c water is mixed with 4 liters of 40c water. What will be the temperature of this mixture
6. How did the people of the Soviet Union react to the independence of many Eastern European countries? @ They vowed to strengthen the Communist Party 6 They ch
Square PAST has vertex A at (- 4, 2) . PAST is reflected about the x - axis . It is then reflected again over the line y = - x . Which of the following is the c
Which pair of ratios form a proportion?
what is the answer to 2-5
Many people want to live in urban areas. One of the main factors that limits the number of people that can live in an area is A. the number of people who don't
Figure ABCD is a parallelogram. Parallelogram A B C D is shown. Angle B is (2 n + 32) degrees and angle D is (4 n minus 2) degrees. What is the value of n? 3
How do I complete the linear equation
Read and choose the correct words for the blank that match the image. A wallet showing money and a credit card Mi mamá tiene la tarjeta de crédito en ________.
GEOGRAPHY: Are primary impacts worse than secondary impacts (of an earthquake)?