135136 135136
  • 01-11-2021
  • Mathematics
contestada

Juan spent $3.48 on apple juice. Apple juice costs $0.12 per ounce. How many ounces of apple juice did Juan buy?

Respuesta :

jjodlask
jjodlask jjodlask
  • 01-11-2021

Answer:

29 ounces of juice

Step-by-step explanation:

3.48 divided by .12 is 29 ounces

Answer Link

Otras preguntas

What would happen to the body if the liver is removed????
what is the part of speech for unanimous
Which sentence is written correctly? A. Nobody was as tired as Deepak was. B. Jonathan trains harder than any other runner on the squad. C. Zachary held his
What is .49735 written in scientific notation
In which state of matter transition do water molecules move the least? A. melting B. condensation C. evaporation D. freezing
describe what happens during the first stage of the cell cycle in a eukaryotic cell
When researchers use a molecular clock what are they measuring?
PLEAS EHELP PLEASEEEEEE
Is the product of 1/2 x 1/2, larger, smaller or the same size as 1/2?
Which was not an issue that divided the delegates to the Constitutional Convention? A. how to count slaves for representation B. the continuation of the slave t