s3erepalbest s3erepalbest
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

Anthony bought six pounds of fish for $13.80. based on that cost , how much would 2.5 ibs of the same fish cost?

Respuesta :

olemakpadu
olemakpadu olemakpadu
  • 01-01-2017
6 pounds cost $13.80

1 pound will cost $13.80/6

2.5 pounds will then cost  13.80/6 * 2.5 = $5.75

$5.75
Answer Link

Otras preguntas

a fast food restaurant sold 24 burgers with cheese If the ratio of burgers sold with cheese compared to without cheese was 3:2 how many burgers did they see tot
divide 18 cups if flour into two groups so the ratio is 4 to 5
what is 24 tens equal to
3ax-n/5=-4 solve for x
Chemical equation of photosynthesis?
how many ten thousands are in 9,000 tens
a square photo display board is made up of 60 rows of 60 photos each the area of each square photo is 4 square inches how long is each side of the display board
How do you convert 1.16 in to a fraction
Round 315 to the nearest ten
Which event in history is seen by many people as the beginning of the Great Depression?