mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

How did cold war rivalries affect west and central Africa?
Help! Donovan runs about 2.5 miles each day. In 3 weeks, about how many miles does he run?
PLEASE HELP I GIVE THANKS
what are three characteristics of the alveoli promote gas exchange?
Mrs.Morales wrote a test with 15 questions covering spelling and vocabulary.spelling questions (x )are worth 5 points and vocabulary questions (y)are worth 10 p
Which best explains why the United States prospered more than European nations after World War I? (Points : 2) American laborers were more productive than Europ
What is the interest earned at $350 at 3% for 10 years
A traveller found himself in a strange country where the temperature rose sharply during the day and then fell again at night and made his watch act erratically
what is 11.11 as a mixed number ?
a rhombus can be cut in half by a diagonal to make two isosceles triangle correct or incorrect if incorrect give an example to support why