britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

50 points Use the table to identify values of p and q that can be used to facto x2 + x - 12 as (x + p)(x + 4). NEED HELP ASAP
{2700,-900,300…}is the sequence geometric
What is the mode? -5 0 -9 0 0 -9
In the product 6o2, what does the coefficient mean?.
Security is a major concern with m-commerce. How can m-commerce software ensure the security of transmissions and that the transaction is being made with the in
the quotient of two numbers is 3 and their sum is 8 what are he two numbers
Our school is considering participating in the one book program, in which all students and staff read and discuss the same book. Supporters of the program say t
In which situation has the precautionary principle been most strictly applied? (3 points) A local board of health closes a restaurant after health inspectors di
in this format, please state why you think Daniel Ellsberg was justified or unjustified in releasing the Pentagon Papers? Thesis: Evidence 1: Evidence 2: Evide
i really need help in my Algebra 1 class