pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

what is true about ice and liquid water
Prove that for all whole values of n the value of the expression: n(n–1)–(n+3)(n+2) is divisible by 6.
Fill in the puzzle one word does not fit into the rule
I need help please?!!!
Which is the most likely to be the actual proportion of defective toys in the population?
Please help last question
a debate on national health care is a debate about what kind of policy A economic i think it is this one B social C legitimate D foreign
The chemical name for the compound formula NaCl is?
The maximum grade allowed between two stations in a​ rapid-transit rail system is​ 3.5%. Between station A and station​ B, which are 260260 ft​ apart, the track
Number 7 I need help please?!!!