shumailaraman
shumailaraman shumailaraman
  • 02-08-2021
  • Mathematics
contestada

What is the cost of buying 5 kg of cheese worth
$9.00 per kg?

Respuesta :

mishyunicorn44 mishyunicorn44
  • 02-08-2021
$45

Hope this helps you
Answer Link
mistressofdark
mistressofdark mistressofdark
  • 02-08-2021

Cost of 1 kg = $9

So, cost of 5 kg = $9 × 5 = $45

Answer Link

Otras preguntas

At 20 degrees Celsius the density of mercury is 13.6 g/cm cubed. What is the mass of 50.0 ml of mercury at 20 degrees Celsius?
Communication skills are critical to successful job performance. In the workplace, you will be required to demonstrate effective communication skills when inter
G(x)=\sqrt{x+3}g(x)= x+3 ​ g, left parenthesis, x, right parenthesis, equals, square root of, x, plus, 3, end square root What is the domain of g?G?
- 12 + +15 + +12 + -6 + -15 + -4 = n
Cups of dog food is recommended for a 25 pound dog
What year was it 1600 years ago?
Why is economic growth important? Give two reasons.​
I need to find the distance/measures, use the distance formula below to solve it. Thanks!! First answer will get BRAINLIEST
please help due today
write a letter to your about your birthday​