Kekeangelo2 Kekeangelo2
  • 01-07-2021
  • Mathematics
contestada

Robert paid $4.5 for 3 apples. Find the cost per apple.

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 01-07-2021

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

so its

4.5 ÷ 3

which

1.5

Answer Link

Otras preguntas

Read the two sentences. I listened to the birds singing. I read a book on the patio.Which sentence combines the two sentences using a present participle? a) I
What did the Andes Mountain and the Amazon River basin affected Simon Bolivars to bring about?
Line A passing through the origin also passes through point (2, 3) and is parallel to line B, which passes through the point (7, 6). What is the equation of lin
In this excerpt from Mark Twain's "How to Tell a Story," which sentence is mostly clearly the thesis statement? I do not claim that I can tell a story as it oug
Please help me with this and explain.
The Committee on Dietary Reference Intakes (DRI) addresses the possibility of adverse effects from high doses of nutrients by establishing
why lithium is a good conductor of heat and electricity
which of the following correctly describes the end behavior of the polynomial function f(x)=-3x^3+x^2-4x+2
Light travels at 186,000 miles per second. Light takes about 11⁄3 seconds to travel from the earth to the moon. Calculate the distance between the earth and the
Paine's call to patriots includes: _____.