rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

The development of new technologies allowed Europeans to explore west across the Atlantic. Identify the new technologies that enabled this travel.
Okay so this is out of the blue, What's ur fav animal and why? :3
At an amniocentesis just prior to birth, a fetus's lecithin/sphingomyelin ratio was determined to be 1:1. Based on this, she is prone to which type of respirato
Which of the following are functions/purpose of government
The length of the carpet is 2a2 and width is 3a. Find the area of the carpet. HELP ME PLEASE
If I said that in three days' time it would be a Thursday, I am sure that most of you would have no difficulty telling me that today was a Monday. Try this one
Evaluate each expression. y ÷ 5 + 1 + x ÷ 6; use x = 6, and y = 5
what is the answer to the equation 8n + 10 = 50 solve for n
who was excluded from being able to take the oath of loyalty to gain the right to vote
Which of the following are correct descriptions of large corporations? a) Managers no langer have the incentive to act in their own interests. b) The corporatio